2013. október 23., szerda

Kakaós és fahéjas csiga


Keresem a "tökéletes" kakaós és fahéjas csiga receptjét. A tökéletes alatt nem valami csodát értek, hanem egy olyan csigát, ami kihűlve, másnaposan is finom, és jó érzéssel ehető. Ennek az oka pedig nem más, mint Emese baba. Noha tiszta apja, vagyis húst enne hússal, bármikor szívesen bemajszol egy finom kakaós- vagy éppen fahéjas csigát is. Én meg bevallom, nem szívesen rohanok állandóan a boltba, egy újabb agyoncukrozott, tartósítószerezett "finomságért". De annak sincs értelme, hogy megsütök egy tepsi csigát, amiből melegen-langyosan belakmározunk, utána meg kidobom a maradékot, mert már egyikünk sem enne belőle.
Néhány hete eszembe jutott, hogy tini koromban Kriszti osztálytársnőméknél gyakran készült csiga-biga, így gyorsan kapcsolatba léptem vele (mire nem jó a Facebook, nem igaz?). A lenti recept alapját az ő édesanyjától kaptam. A tölteléket elkészítettem vajjal is, de a rámás változat mindnyájunknak jobban ízlett.


Hozzávalók (kb. 15-15db mini-csiga)
  • 500 g finomliszt
  • 50 g kristálycukor
  • csipet só
  • 25 g élesztő
  • 2,5 dl tej
  • 70 g Ráma

  • 60 g kristálycukor (szigorúan kristálycukor)
  • 60 g Ráma
  • 2 púpozott ek cukrozatlan kakaópor

  • 60 g kristálycukor (szigorúan kristálycukor)
  • 60 g Ráma
  • 1 ek őrölt fahéj

A Rámát megolvasztom, majd hagyom langyosra hűlni. Az élesztőt, a langyos tejjel, 2 evőkanál liszttel és 1 evőkanál cukorral felfuttatom. Közben a többi lisztet elkeverem a sóval és a maradék cukorral. A lisztes keverékhez adom az élesztős tejet, és elkezdem összedolgozni. Amikor már szépen összeáll, apránként hozzáadom a langyos Rámát. Addig dagasztom, amíg a tészta az egész margarint fel nem veszi, és el nem válik a tálam oldalától. Egy fényes, ruganyos, de nem túl lágy tésztát kell kapjak. Amikor a tésztám elkészült, langyos helyen bő 30-40 perc alatt duplájára kelesztem.
Amíg a tészta kel kikeverem a kakaós és fahéjas tölteléket is. Azért hangsúlyoztam, hogy kristálycukor kell a töltelékbe, mert a porcukortól túlságosan lágy lesz a krém állaga, amitől a csigákat nehezen lehet felszeletelni ill. sütés közben jobban kifolyik a töltelék.
Amikor már a töltelék is kész bekapcsolom a sütőt, amit 180 fokra melegítek. Előveszek egy méretes tepsit is, amit vékonyan kikenek margarinnal.
A duplájára kelt tésztát megfelezem, és enyhén átgyúrom, gombócolom.
Az egyik gombócot vékonyan (3-4mm) kinyújtom (kb.23cm x 18-20cm). Úgy kenem rá a kakaós krémet, hogy a szélekre is jusson, hiszen azt akarom, hogy mindenhova jusson belőle.
A megkent lapot, mint a rétest feltekerem. Igyekszem jó szorosan tekerni, hogy sütés közben is egyben maradjon a csiga. Nagyjából másfél centis szeleteket vágok, amiket viszonylag szorosan (kb. 1 cm távolságra) a tepsibe helyezek. Ugyanígy járok el a fahéjas töltelékes változattal is. Nekem 29-30 db csigám szokott lenni, amik egy tepsibe elférnek. Igaz, hogy a kelesztés, majd a sütés után a csigák szépen összeérnek, de én így szeretem őket, mert így finom puha lesz a külső rétegük is. Nagyjából 15 percnyi kelesztés után a meleg sütőben, bő 20 perc alatt készre sütöm őket.
Amennyiben nem akarjuk, hogy a csigák összeérjenek, használjunk két külön tepsit. Ekkor viszont a sütési idő is rövidebb, nagyjából 15 perc lesz. Figyelni kell rá!


2013. október 17., csütörtök

Mákos-vörösáfonyás kalács


Egy-két hete mákos gubát készítettem. Az itthoni máknak csak a felét használtam el, de én nem szeretem sokáig tartogatni a már kinyitott zacskót. Ezért kitaláltam, hogy a foltos kalács mellé sütök egy kis mákosat is, mert hosszú távon unalmas csak egyfélét sütni-enni, és a férjecskémnek is jobban csúszik a mákos sütemény, mint a sima kalács.
A végeredménnyel annyira elégedettek voltunk, hogy elhatároztam mostantól kezdve mindig vegyesen sütöm a kalácsot. Egy rúd ilyet és egy rúd olyat, mert így biztosan elfogy.

Hozzávalók (egy-egy rúdhoz)
  • 600 g fehérliszt
  • 100 g kristálycukor
  • 1/2 tk só
  • 80 g margarin
  • 1 tojássárgája
  • 4,5 dl tej
  • 15 g élesztő

  • 2 ek kakaó
  • további 2-3 ek langyos tej

  • 100 g mák
  • 10 ek tej
  • 2,5-3 ek kristálycukor
  • 1/2 citrom reszelt héja
  • 50 g vörösáfonya (vagy mazsola)
  • 4-5 ek baracklekvár

A foltos kalácsnál leírtaknak megfelelően elkészítem a kelt tésztát. Mielőtt keleszteni kezdeném három gombócot készítek belőle. A tészta súlyától függően kb. 650 g + 200 g + 450 g-os darabokat igyekszem kialakítani.
A 650 g-os lesz a foltos kalács fehér tésztája. A 200 g-osba belekeverem a 2-3 evőkanál tejjel elkevert kakaót, és eldolgozom. Ez lesz a foltos kalács barna tésztája. Az elkészítését nem írom le újra, hiszen a foltos kalács receptnél megtalálható.
A maradék 450 g-os gombócból készül a mákos rúd.
Miközben a tészta kel elkészítem a mákos tölteléket. Ehhez egy láboskában összekeverem a mákot, a cukrot, a citromhéjat és a tejet. Kis lángon kicsit "főzöm" - természetesen folyton kevergetem közben. Amikor kész, hozzáadom a vörös áfonyát.
A duplájára kelt tésztát enyhén lisztezett deszkán kb. 0,4-0,5cm vastag téglalappá nyújtom. A téglalap hosszát az általam használt tepsi hosszanti oldala (36cm) adja. A kinyújtott tésztára kanalazom a lekvárt, amit vékonyan elkenek. Erre simítom a langyos mákos tölteléket, majd az egészet, mint a rétest szorosan feltekerem. A kalácsomat sütőpapírral bélelt tepsibe emelem (pont elfér a foltos kalácsom mellett), a tetejét néhány helyen villával megszurkálom. Nagyjából 20 percnyi kelesztés után megkenem felvert tojással, és mehet is a 200 fokra előmelegített sütőbe, aminek a hőfokát azonnal 180 fokra mérsékelem. 30-35 perc alatt készre sütöm a kalácsokat, amennyiben szükséges menet közben alufóliával védem őket a túlbarnulástól.

Amennyiben az egész tésztából mákos kalács készül, háromszorozzuk meg a töltelék mennyiségét, és készítsünk három rudat.


Brokkolikrémleves

Szegény brokkoli nem tartozik a kedvenceim közé. Pedig igazán jól indult az ismeretségünk - imádtam roppanósra főzni, majd vajon (némi vegetával megszórva) megpirítva enni. Ráadásul nem csak köretnek, hanem lightos vacsorának is. Aztán a munkahelyi étteremben ettem csőben sütve, Dubarry szeleten, levesnek, köretnek, és teljesen kiábrándultam belőle. Amikor fogyókúráztam újra felkerült az étlapra, méghozzá krémlevesként, karfiollal kiegészítve. Persze abban a változatban nem volt tejszín, de úgy csak én ettem meg, így meg az egész család.
Fénykép az nincs, mert olyan gyorsan elfogyott, hogy esélyem se volt szép tányért, fényképezőgépet előkotorni.

Hozzávalók (4 főre)
  • 250 g brokkoli (már megtisztítva)
  • 250 g karfiol (már megtisztítva)
  • 1 dl tejszín
  • só, bors

A megtisztított brokkolit és karfiolt annyi sós vízzel, ami bő másfél ujjnyival elfedi a zöldségeket készre főzöm. A vizet ne sózzuk agyon, ráérünk később is korrigálni az ízeken.
Amikor a zöldségek megfőttek, előkapom a botmixert és a főzővízzel együtt pürésítem őket. Ekkor jöhet még némi só (amennyiben szükséges), bors és még egy-két perc a tűzön, hogy újra felforrjon az étel. Amikor már forr, hozzákeverem a tejszínt, amivel csak 1-2 percig rotyogtatom.
Levesgyönggyel, pirítós kenyérrel, vagy csak úgy magában is finom.

Mustáros csirkecomb


Azok akik személyesen is ismernek tudják, hogy vesszőparipám a másnapos sült hús. Tudom, hogy finnyás vagyok, de másnap már képtelen vagyok megenni a sülteket. Ez alól csak néhány szaftos husi képez kivételt, és ezeket bizony előszeretettel főzöm. Mert igaz, hogy szívesen tevékenykedek a konyhában, de olyan jó érzés néha, hogy csak be kell nyúlni a hűtőbe és előszedni a kész ebédet. Ez a mustáros csirkecomb is ilyen másnaposan is jó finomság, sőt. Ez egyenese másnap az igazi, mert a hús jól megszívja magát a szafttal, és igazán különleges ebéd lesz belőle. A recept nem az enyém, hanem Stahl Judité. Én csak a sütési időt növeltem, mert nem hiszek a 25 perc alatt készre süthető csirkecombban.

Hozzávalók
  • 1 kg csirkecomb (alsó, felső vegyesen) - most két mellecskét is hozzácsaptam, az is finom volt
  • 2 fej vöröshagyma
  • 2 ek olívaolaj (szigorúan az, mert fantasztikusan pikáns ízt ad az ételnek)
  • 2,5 dl száraz fehérbor (én csináltam már roséval is)
  • 2 ek dijoni mustár
  • só, bors
  • petrezselyemzöld a végére

A sütőt 220 fokra előmelegítem.
A combokat sózom, borsozom. Előveszek egy sütőben is használható lábost (ha csak nyeles vagy füles van, azt vastagon - több rétegben fóliázzuk be, így nem ég meg a nyél vagy fül) és  a felforrósított olajon oldalanként 1-2 perc alatt előpirítom a húst. Közben a vöröshagymát vékonyan felszeletelem, és a combok elősütése után hátramaradt olajon nemcsak megfonnyasztom, hanem aranyszínűre is pirítom. Ehhez közepes lángot használok, és viszonylag gyakran átkeverem a hagymát. Közben egy mérőkancsóba öntöm a bort és a mustárt, majd jól összekeverem őket. Amikor a hagyma már szép aranyszínű ráhelyezem a combokat, és felöntöm a mustáros borral. Magas lángon összerottyantom, majd jöhet az alufólia, és 40 percnyi sütés a forró sütőben.
Az idő letelte után leveszem a fóliát, a combokat megfordítom, és további 10 perc alatt szép pirosra sütöm őket.
Tálaláskor megszórhatjuk friss petrezselyemzölddel (én ezt most elhagytam, mert hétfő este előre főztem a keddi ebédet, így nem díszítgettem).
Mi főtt rizzsel szeretjük a legjobban.

2013. október 11., péntek

Foltos kalács

 

Idejét sem tudom mikor sütöttem utoljára ezt a kalácsot. Alapjában véve a foszlós tejeskalács egyik változatáról van szó, ami nem túl édes, nem túl jellegzetes ízű. Viszont vajjal, lekvárral, tejjel, kakaóval fantasztikusan finom. Nekem pedig erre volt most szükségem, mert inkább adok Emesének házi kalácsot reggelire vagy éppen uzsonnára a boltban kapható agyontartósított péksütemények helyett. Ráadásul én is szívesen elmajszolok egy-két szelettel.
Azt még el kell mondanom, hogy a foltos ötlet nem tőlem való. Gyerekkori barátnőm nagymamájától tanultam, egyéb más receptekkel együtt.

Hozzávalók (két közepes rúdhoz)
  • 600 g fehérliszt
  • 100 g kristálycukor
  • 1/2 tk só
  • 80 g margarin
  • 1 tojássárgája
  • 4,5 dl tej
  • 15 g élesztő
  • 4 ek kakaó
  • további 3-4 ek langyos tej

Kimérem a hozzávalókat. A tejet meglangyosítom. A margarint megolvasztom. Közben egy tálba morzsolom az élesztőt, rászórok 2-3 ek cukrot és ugyanennyi lisztet. A langyos tejből nagyjából egy decit az élesztős keverékre öntök, kicsit megkeverem, és hagyom felfutni.
A maradék tejben felolvasztom a sót és a maradék cukrot. Hozzáadom a tojássárgáját, kicsit elkeverem, és nekilátok összeállítani a kalácsot.
A liszt közepébe egy mélyedést csinálok, amibe beleöntöm az élesztős tejet és a cukros-tojásos tejet is. Elkezdem összedolgozni a lisztet a tejes keverékkel. Az elején ragadós, de nem esek kétségbe, lelkesen dagasztok tovább. Amennyiben tényleg nagyon ragacsos - puha, adok még hozzá némi lisztet. Amikor a tészta már szépen összeállt, elkezdem apránként hozzákeverni a langyosra hűlt margarint, amit beledolgozok a tésztába. Jó pár percig dagasztom a kalácsomat, amíg gyönyörű fényes, sima, nem túl kemény, nem túl puha tésztát kapok. Ekkor elharmadolom a kalácstésztát (megközelítőleg 500g+500g+250g). A két nagyobb darabot gombócolom, langyos helyen, letakarva keleszteni kezdem.
Közben 4 evőkanál kakaót összekeverek 3-4 evőkanál langyos tejjel. Ezt a masszát keverem a harmadik tésztadarabhoz, és jól összedolgozom. Amennyiben túlságosan felpuhulna a tészta, némi lisztet adok hozzá. Amikor a tésztám szép barna lesz, megfelezem, gombócolom és a többiek mellé teszem kelni.
Amikor a tészták nagyjából kétszeresükre kelnek, elkezdem 200 fokra melegíteni a sütőt, és nekilátok elkészíteni a tekercseket.
Ehhez enyhén lisztezett deszkára helyezem az egyik fehér gombócomat, és téglalappá nyújtom. Ne legyen vastagabb fél cm-nél. Amikor ez kész jöhet az egyik kakaós tésztadarab. Ezt nem is muszáj nyújtani (előfordulhat, hogy annyira puha, hogy nem is tudnám), hanem kézzel széthúzkodom, és a fehér tésztára helyezem. Nem baj, ha néhány helyen kilyukad, és az sem, ha nem lesz akkora, mint a fehér társa.
Miután ezzel megvagyok, rétesszerűen feltekerem a tésztát, és sütőpapírral bélelt tepsire helyezem.
Így járok el a másik fehér-barna gombócokkal is.
Jó 15-20 percig kelesztem a kalácsokat, majd megkenem őket enyhén felvert tojással. Mehetnek a sütő középső rácsára. A hőfokot azonnal visszaveszem 180 fokra, és 30-35 perc alatt készre sütöm a kalácsokat. Menet közben alufóliával letakarom őket, mert nem szeretném ha túlságosan barnára sülne a tetejük.

Fokhagymás sült oldalas


A férjem szerint ez a világ legfinomabb sült oldalasa, de ezt azért nem veszem készpénznek. Azért nem, mert még nem kóstolta a világ összes sült oldalasát, és azért sem, mert ezt én sütöm, és ő jó férjhez illően mindent dicsér amit készítek. De tény, hogy gyakran kéri tőlem, és soha nem tudok annyit sütni belőle, ami ne fogyna el. Ő melegen szereti, az apósom hidegen, apukámnak meg mindegy, csak legyen belőle bőséggel. Szóval érdemes kipróbálni, mert olyan ételről van szó, amivel nem kell sokat küzdeni, mégis nagy tetszést arat.

Hozzávalók
  • 1,5-2 kg szép húsos oldalas
  • kb. 4-5 ek olaj (vagy ennek megfelelő disznózsír)
  • 1 közepes fej vöröshagyma
  • 1 dl víz
  • bors
  • izsóp (elhagyható, ha nincs otthon)
  • 5-6 gerezd fokhagyma

A sütőt 220 fokra előmelegítem. Előveszek egy akkora tepsit, amiben a feldarabolt oldalas elfér (nem gond, ha az elején kicsit szűkösen vannak, hiszen sütés közben a húsdarabok "összemennek"), és úgy három evőkanálnyi olajat loccsantok belé.
Az oldalast a csont mellett feldarabolom. Attól függően, hogy mekkora az oldalas 1-2 csontot hagyok egy darabban. Jól megmosom - főleg a csontvégeket, hiszen ezek a legtöbb esetben szilánkosak. A húsdarabokat kicsit megszárogatom, majd sózom, borsozom. Amennyiben van itthon izsóp, azt is szórok rá.
Mehet az egész a tepsibe, a megpucolt, félbevágott hagymával együtt. Hozzáöntöm a vizet, lefóliázom, és már megy is a sütő középső rácsára. Megvárom amíg sülni kezd (vagyis ha közel hajolok a sütőhöz, hallom a hús sercegését), és visszaveszem a sütő hőfokát 180 fokra.
Innentől kezdve már nincs sok dolgom, csak kivárni, amíg a hús megpuhul. Ez nagyjából másfél óra. Ekkor a tepsit kiveszem a sütőből, óvatosan leveszem a fóliát, és megfordítom a húsdarabokat. Amennyiben a húslében lévő oldal már jó puha volt további 20 percet sütögetem őket - természetesen fólia alatt. Ha keményebbnek érezem, akkor 30-40 perc is lehet.
Közben a hőfokot visszaemelem 220 fokra, majd eltávolítom a fóliát és oldalanként 8-10 perc alatt pirosra sütöm az oldalast. Ennyi idő elég ahhoz is, hogy a víz elpárologjon, és csak a finom húsos olaj maradjon a tepsiben.
Utolsó lépésként a sütőből kivett húsra préselem a fokhagymagerezdeket, enyhén meglocsolom őket a sült olajával, és már készen is vagyok.
Ehetjük kenyérrel, dinsztelt krumplival, vagy amivel éppen megkívánjuk.

2013. október 5., szombat

Fordított almatorta


Nincs mese, ez a torta nem más számomra, mint az almás sütemények királynője. Enném reggel, délben vagy akár este is. Ha tehetném egyedül megenném az egészet, de persze nem tehetem. Főleg most nem, amikor a terhesség miatt szénhidrátdiétáznom kell. Ettől függetlenül elkészítettem, mert lévén ennyire fantasztikusan finom, a család is odavan érte.
Sokan leveles tésztával készítik, amivel nincs is semmi gond - úgy is nagyon finom. Én is szeretem a leveles tésztát, de nem a fordított almatortában. Ehhez vajas tészta dukál, mert annak az omlóssága teszi teljessé a puha, karamellás almát.

Hozzávalók (24 cm-es formához)
  • 200 g finomliszt
  • csipet só
  • 100 g hideg vaj
  • 50 g porcukor
  • 1 tojássárgája
  • 3 ek hideg víz

Almatöltelék
  • 1 kg alma (lehetőség szerint valamilyen savanykás fajta, mert a karamell amúgy is nagyon édes)
  • 160-170 g kristálycukor
  • 80 g vaj

A vajas tészta elkészítésénél két dologra kell figyelnünk:
1, a hozzávalók legyenek jó hidegek
2, minél kevesebbet érjünk a tésztához készítés közben, hogy a kezünktől ne melegedjen át a vaj.
Én most konyhai robotgéppel készítettem a tésztát, így nem kellett izgulnom, hogy a kezem felmelegíti a vajat.
A lisztet-sót-cukrot a keverőtálba szórom (egyet pörgetek rajta, hogy összekeveredjenek a hozzávalók), és hozzáadom a kockára vágott, hideg vajat. Addig járatom a gépet, amíg morzsás állagot nem kapok. Ekkor hozzáadom a tojássárgáját és a hideg vizet. Újra elindítom a gépet. Néhány pillanat alatt összeáll a tészta, amit egy előkészített folpackon kicsit ellapítok, és már megy is a hűtőbe. Minimum egy órát hagyom hűlni, de most két napig várt az elkészítésre. Ekkor se történik semmi, sőt akkor sem, ha a fagyasztóba tárolom egy ideig.
A sütőt 200 fokra melegítem.
Egy 24 cm-es teflonserpenyőben (amennyiben csak nyelesünk van, tekerjük több réteg alufóliába) megolvasztom a vajat. Ehhez jön a kristálycukor, amit közepes lángon néha megkeverve megolvasztok. (Ne várjuk azt, hogy a cukor és a vaj a végén homogén állagú lesz, mert akkor csalódni fogunk. A vaj megolvad, a cukor meg szép, világos karamell jellegű masszává áll össze, de egymástól jól láthatóan elkülönülnek.)
Az almákat megpucolom, eltávolítom a magházukat, majd cikkekre vágom őket. A cikkeket megfelezem, amennyiben nagy almákat használok, harmadolom.
Ekkor veszem elő a hűtőből a tésztát, hogy kicsit felengedjen. Amennyiben a fagyasztóban van, akkor nem árt pár órával a sütés előtt áttenni a hűtőbe.
Az almát a vajas cukorhoz adom, és fedő alatt, magas lángon, néha átkeverve pár percig (kb.4-5) párolom. Ekkor leveszem a fedőt, és addig főzöm, amíg a nedvesség elpárolog, és a gyönyörű aranyszínű karamell körbe nem öleli az almát. Kicsit hűlni hagyom, na nem sokáig - ahhoz nincs türelmem - csak amíg kinyújtom a tésztát. Ehhez a tésztát két folpack-darab közé helyezem, és a serpenyőnél kicsit (kb. 2cm) nagyobb átmérőjűvé nyújtom.
A kinyújtott tésztát az almára ügyeskedem, a széleit jól betűröm, majd mehet is az egész a sütőbe. 20-25 perc alatt készre sütöm.
Amikor kész van pár percig pihentetem, hogy a karamell kicsit megkössön. Ekkor egy tányért borítok a serpenyőre, majd határozott mozdulattal kifordítom a kész süteményt. Természetesen előfordul, hogy némi töltelék a serpenyőben marad. Ettől nem esek kétségbe, nem török ki zokogásba, sőt csapdosódni sem kezdek. Fogok egy kanalat, és a karamellás almát rákanalazom a kész sütire, és már újra kerek a világ.
Mi önmagában szeretjük a legjobban, de házi tejszínhabbal (ami nem túl édes) is nagyon finom.