Mártással |
Igazi különlegesség, ami nálunk is viszonylag ritkán kerül az asztalra. Ennek oka, hogy a töltelékek elkészítéséhez friss karalábé- vagy szőlőlevél szükséges. Utóbbit én annyira nem szeretem, mert egy örökkévalóság kell amíg megfő. Friss-zsenge karalábélevél viszont nem sokáig van, ezért ilyenkor, kora nyáron szemfülesnek kell lennem, ha töltikét akarok főzni. Édesanyám gyakrabban készíti, néha mártás nélkül is, de én annyira szeretem ezt a szószt, hogy elképzelni sem tudom nélküle. Az elkészítése nagyon hasonlít a töltött káposztáéra, a töltelékek formálását nem is írom le, csak meghivatkozom. Ízben és méretben viszont jelentős az eltérés. A karalábé levél ugyanis jóval kisebb, mint a káposztalevél, így egészen kicsi töltelékek lesznek, amik bizony gyorsan fogynak.
Hozzávalók (kb. 34-35 töltelék)
- 34-35 friss karalábélevél
- kb. 1 kg darált sertéslapocka
- 140 g rizs
- 1 közepes fej vöröshagyma
- 0,3-0,4 dl olaj
- só
- bors
- pirospaprika
- vegeta
- 1 gerezd fokhagyma
- kb. 0,5 dl víz
Mártáshoz
- 1 ek liszt
- 3-4 ek olaj
- 1 kg spenótpüré
- 10-12 ek sóskapüré
- só
- vegeta
- kb. 0,5 dl víz
Egy lábosban vizet forralok. Közben a karalábéleveleket jól megmosom, majd három-négy részletben, úgy két perc alatt blansírozom őket. Ettől megpuhulnak, és könnyebb elkészíteni a töltelékeket. A levelek fás szárát levágom, úgy ahogy a töltött káposztánál.
A hagymát felaprítom, majd az olajban üvegesre párolom. A végén hozzákeverem az ízlés szerinti pirospaprikát, és hűlni hagyom.
A darált húst tálba borítom. Hozzáadom a rizset, a langyos hagymát, majd jöhet a só, bors és vegeta ízlés szerint. Jól összekeverem, vízzel lazítom. Olyan állaga kell legyen, mint egy lágy kelt tésztának.
Elkészítem a töltelékeket (menetet lásd töltött káposzta), és szorosan egymás mellé helyezve mehetnek is a lábosba. Azért kell szorosan elhelyezni őket, hogy főzés közben ne essenek szét a töltelékek.
Annyi vizet öntök a töltelékekre, ami nem csak ellepi, hanem jó másfél ujjnyival túl is lép rajtuk. Kis fedőt helyezek a töltelékekre (úgy ahogy a töltött káposztánál), majd magas lángon felforralom. Amikor már forr takarékra veszem, és jó másfél-két óra alatt készre főzöm.
Közben előkészítem a mártást. Ehhez az olajjal és a liszttel vékony rántást készítek. Ebbe jön a spenót- és a sóskapüré. Utóbbiból nem biztos, hogy kell a 10-12 evőkanálnyi, ízlés kérdése. Kóstolgatni kell, hogy kinek hogyan ízlik. Hozzáadom a vizet, sózom és vegetázom. Amikor a töltelékek megfőttek a főzővizüket az előkészített mártáshoz öntöm, azzal hígítom. Felforralom, kevergetve nagyjából három perc alatt készre főzöm. Olyan állaga kell legyen, mint egy hígabb sóskafőzeléknek. Ebbe helyezem vissza a töltelékeket, amik némi állás után jól megszívják magukat a mártással. Ettől az ízük egészen különleges lesz.
Tejföllel, friss kenyérrel kínálom.
Mártás nélkül |